דבר העורך

סיקור ממוקד יוצא לדרך חדשה

יובל בוסתן, אלון לוין


אתר סיקור ממוקד מלווה את המגמות המתהוות בזירה הגיאו-פוליטית בזמן אמת. במסגרתו פרסמנו, לפני כמעט שנתיים, את תיאורית “המלחמה הקרה השנייה” הגורסת כי אנו נמצאים כיום בשנותיה הראשונות של מלחמה קרה חדשה. תחת כותרת זו פרסמנו עד היום כ-300 מאמרים.

את התקופה האחרונה החלטנו להקדיש להעמקת המחקר בתחום ולכתיבת ספר עיון בנושא. הספר יתמקד בבחינת התהליכים הפנימיים שעברו על המעצמות השונות בשני העשורים האחרונים ואת השפעתם על התפתחות זירות העימות בין המעצמות, עד כדי התהוותה של מלחמה קרה חדשה.

הרצון לפתוח צוהר למחקר המתהווה מחד, ומאידך – השאיפה לאפשר לקורא להכיר לעומק את התהליכים העולמיים, הביאו אותנו לשנות את מבנה האתר ולעצבו כירחון מקוון.

החל מהחודש, ובכל חודש, נתעמק בנושא אחד מבין אלו המרכיבים את המערכת הגיאו-פוליטית החדשה, מהמעצמות ועד זירות העימות בין הגושים. בשביל הספתח, בחרנו להתמקד ברוסיה של פוטין, אולי המעצמה המסקרנת ביותר מבין כולן. המעצמה החדשה-ישנה, ששבה לתפוס את מקומה במרכז הבמה העולמית, מציגה בשנים האחרונות צמיחה כלכלית מסחררת, שהפכה את רוסיה פושטת הרגל של 1998 לזיכרון רחוק.

כיצד הצליחה רוסיה לצאת מן המשבר הכלכלי? מה הוא המחיר ששילמה החברה הרוסית בזמן התהליך? מה המשמעות העולמית להתעצמות הרוסית הזו? שאלות אלה ואחרות תקבלנה מענה בגיליון זה.


מאמרים נוספים