דבר העורך

סדר יום אמריקני חדש

יובל בוסתן, אלון לוין


ההדים מניצחונו ההיסטורי של ברק אובאמה כבר שככו. הוא ייכנס לבית הלבן רק בעוד חודש, אך על שולחנו כבר ממתינים שורה ארוכה של נושאים דחופים לטיפולו – המשבר הכלכלי העולמי, המלחמה בטרור וקידום מדיניות חוץ חדשה.

אחד הנושאים להם יידרש אובאמה, הוא ירידת קרנה של ארה”ב באמריקה הלטינית, עד לא מזמן החצר האחורית הבלתי חדירה שלה. רגע לפני, שתי המעצמות הריכוזיות מנצלות את הכעס שהצטבר במדינות האזור על הנשיא בוש כדי לשפר עמדות. המלחמה העולמית בטרור, שתזכורת לעוצמתה התקבלה בפיגועים במומבאי, היא אתגר מיוחד עבור הנשיא אובאמה, שלביקורת שלו כלפי בוש באשר לאופן הטיפול בנושא, היה משקל רב בקמפיין שלו.

האיחוד האירופי, המתעצב כמעצמה הדמוקרטית השנייה לצידה של ארה”ב, מתקשה למנף את עוצמתו הכלכלית לכדי השפעה מדינית משמעותית. אישור אמנת ליסבון הצפויה לשפר את יכולות האיחוד מתעכב לפי שעה, ובאיחוד האירופי מחזיקים אצבעות לאירים שעומדים להיות בעמדת הכרעה באשר לעתיד האמנה.

מערכת סיקור ממוקד מציינת החודש שלוש שנים של פעילות, ומבקשת להודות לכל קוראינו הנאמנים, הממשיכים לקרוא באדיקות את המאמרים, לבקר ולשבח, בתקווה לשנה רביעית מוצלחת אף יותר.


מאמרים נוספים