דבר העורך

לא רק סמבה וכדורגל

יובל בוסתן, אלון לוין


למעלה מ-180 שנות דוקטרינת מונרו מגיעות לסיומן הרשמי. בדרום אמריקה יש בעל בית וזו לא ארה”ב. ברזיל, מדינה שהייתה תחת שלטון צבאי עד אמצע שנות ה-80 ובפשיטת רגל בשנות ה-90, היא הכלכלה השביעית בגודלה בעולם ומתכננת למשיך ולטפס במעלה הכלכלה העולמית. הברזילאים מציגים מודל חדש למעורבות מעצמתית באפריקה – לא עוד ניצול מערבי המלווה במעורבות במערכות הפוליטיות המקומיות. לא עוד מעורבות סינית הכוללת ייצוא של פועלים סינים לאפריקה. המודל הברזילאי מבוסס על שילוב האוכלוסייה המקומית והכשרתה במיזמי תשתית.

אירופה המוכה ממשבר כלכלי, מנסה למצוא מוצא מהסבך. בינתיים, מסתמן לו ציר חדש, גרמני-בריטי, אשר יהיה זה שיתווה את הדרך של האיחוד האירופי בעתיד. זאת, על רקע מצבה הכלכלי הקשה של צרפת, והתכנסות האמריקנים בתוך עצמם בשל משבר משלהם. הציר החדש דורש כמובן התייחסות מיוחדת גם מישראל, ועל כך במדור אסטרטגיה ממוקדת.

באפריקה יוצא הגוש הנוצרי למלחמה נגד הטרור הסומלי ובגיבוי מדינות מערביות ובהן גם ישראל. המדינה מוכת הרעב כבר ראתה מעורבות זרה בעבר, ואולי הפעם היא גם תצלח – ייתכן שגם במחיר פיצולה של סומליה.

במסגרת שיתוף פעולה עם האתר אקטואלי (actuali.co.il), אנו מפרסמים החודש מאמר פרי עטו של עורך האתר, מתן רטנר, שסוקר את ההתפתחויות האחרונות בחזית שבין הכורדים לטורקים.

אנו מציינים החודש גיליון מספר 50 מאז הפכנו את סיקור ממוקד לירחון, בספטמבר 2007. בהזדמנות זו נשוב ונודה לקוראינו הנאמנים והחדשים כאחד.

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים