דבר העורך

בזמן שבירושלים פועלים מול סוריה, אובאמה ממשיך לאבד גובה

יובל בוסתן, אלון לוין


מלחמת האזרחים בסוריה מדממת לתוך שנתה השלישית וכעת הפרופיל העולמי שלה מדלג כלפי מעלה – לא עוד טבח בין סונים לעלווים שמלובה על ידי איראן מצד אחד וסעודיה וקטאר מצד שני, אלא אפשרות לגרירת הצבא הטורקי לתוך הקלחת. זאת אגב הפצצות ישראליות בדמשק שהופכות לנועזות יותר, כשברקע מתחילים הרוסים לאבד את סבלנותם והאמריקנים נדרשים להתערב.

אסד מוכיח יכולת הישרדות מרשימה ולועג לכל אלו המחשבים את קיצו. לנוכח העלייה באכזריות ובהיקף הפגיעה באזרחים, נראה כי המשטר הסורי מתקרב לסיומו, וסוריה עומדת בפני שלב העיראקיזציה שלה, שעשוי גם לגלוש ללבנון השכנה.

אובאמה מהסס ולא רק בסוגיה הסורית – בת בריתו הקרובה קנדה זועמת בימים אלה על הכתף הקרה שקיבלה מהאמריקנים. הנשיא האמריקני דחה עסקה בתחום הנפט שהייתה מעניקה לאמריקנים עשרות אלפי מקומות עבודה וחיזוק שת”פ עם קנדה. ובפוליטיקה העולמית כשמהססים, נמצא התחליף במהרה – סין חתמה על עסקת ענק עם קנדה והיד עוד נטויה.

ההיסוס האמריקני מחליש את העמדה שלהם ברחבי העולם – המנהיג הצעיר של צפון קוריאה קים ג’ונג און מוסיף לאיים על שכנותיו ואף על האמריקנים, שמצדם בוחנים מסלולי דיפלומטיה שכבר אכזבו בעבר. נראה כי אובאמה, שביקש להחליף את כובע השוטר העולמי בחליפת המתווך, צולע לתוך תחפושת הברווז שנתיים מוקדם מדי.

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים