מי אנחנו

ירחון ליחסים בינלאומיים

לזהות את הגורמים להתרחשויות מדיניות, פוליטיות וצבאיות.
לשרטט את קווי המתאר לעתיד לבוא.

אודות האתר

סיקור ממוקד הוקם בדצמבר 2005 במטרה להציע ממד של עומק לאירועים אקטואליים ברחבי העולם, שהיה חסר אז ברשת הישראלית. שימת דגש על הסיבות והמניעים מאחורי ההתפתחויות בזירה העולמית, אפשרו לנו לזהות תהליכים גיאו-פוליטיים דרמטיים בשלב מוקדם ובחלק מהמקרים אף לחזות מראש מלחמות, בריתות אסטרטגיות ומלחמות סחר. בין אלו, ניתן למנות את האביב הערבי, מלחמות רוסיה-גיאורגיה ואתיופיה-סומליה, את הידוק היחסים בין ארה”ב להודו, את תוכנית פוטין להחזרת רוסיה לקדמת הבמה, ואת השלכות כניסתה של סין לאפריקה ולאמריקה הלטינית.

המחקר המרכזי שבו מתמקד האתר מכונה “המלחמה הקרה השנייה”. במרכז המחקר שפורסם לראשונה ב-2005, עומדת הטענה כי המערכת הגיאו-פוליטית העולמית שבה למסגרת דו-גושית, שמכילה בתוכה את כל המעצמות האזוריות המתחזקות בשנים האחרונות.

  • סיקור ממוקד זוכה להערכה רבה בקרב אנשי מודיעין, חוקרים, סטודנטים וחובבי התחום.
  • מאמרי האתר מתפרסמים באופן שוטף גם באתר פורבס ישראל. לאתר טור קבוע גם במהדורה המודפסת של פורבס.
  • הירחון מעורר עניין רב בכלי התקשורת בעולם המוסלמי – שורה של מאמרים תורגמו לערבית, ואחרים צוטטו ונדונו בהרחבה בכלי תקשורת מובילים דוגמת היומון הנפוץ במצרים, אל-אהרם, אל-קודס אל-ערבי, אתר האינטרנט של אל-ג’זירה, א-שארק אל-אווסט ועוד.
  • מערכת האתר מקבלת בקשות רבות מסטודנטים לעזרה במחקר, ומסייעת בהכוונה.

סיקור ממוקד כולל גם שני מאגרי מידע ייחודיים בעברית שאינם מתעדכנים עוד – אלו הם יומני המלחמה של מלחמת לבנון השנייה ועופרת יצוקה, אשר תיעדו בזמן אמת, מסביב לשעון, את כל אירועי הקרבות. כיום, מהווים אלו מסמכים נדירים, המתעדים את שתי המלחמות, דקה אחר דקה, מיריית הפתיחה ועד הפסקת האש.

צוות האתר

יובל בוסתןיובל בוסתן

מנהל-שותף באתר סיקור ממוקד וממקימיו. אחד משני הכותבים הראשיים. דוקטורנט במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית. בעל תואר בוגר במדעי החברה והרוח מהאו”פ ותואר מוסמך ביחב”ל מהאוניברסיטה העברית. איש טכנולוגיות במקצועו, בעל ניסיון רב שנים בהובלת פרויקטים טכנולוגים בעשרות מדינות בעולם.

אלון לויןאלון לוין

מנהל-שותף באתר סיקור ממוקד וממקימיו. אחד משני הכותבים הראשיים. בעל ניסיון רב בכתיבה ועריכת תכנים במערכות העיתונים הגדולים בישראל. בעל תואר בוגר במדעי החברה והרוח (עם התמקדות במדע המדינה ויחסים בינלאומיים). אלון מנהל את ערוץ הסיוע לסטודנטים החוקרים בתחום.

תמר בוסתןתמר בוסתן

מעצבת הבית ואחראית על מיתוג סיקור ממוקד מאז 2007. בעלת בוטיק לעיצוב דיגיטלי המתמחה בהמרת תכנים לחוויה אינטרנטית מרתקת. חוקרת תופעות סוציולוגיות בחברת האינטרנט הנרקמת ומתהווה, ומדריכה בסטודיו 6b בת”א בקורס עיצוב גרפי למדיה אינטראקטיבית.

רמי יושובייברמי יושובייב

יזם טכנולוגי, מוביל פרויקטים להקמת אתרי אינטרנט מתקדמים. פעיל בפרויקטים בקוד פתוח, ואחראי על תרגום ושחרור מהדורות וורדפרס בעברית, מערכת ניהול התוכן המניעה כ-33% מאתרי האינטרנט בעולם. אחראי על בניית המערכת והטכנולוגיה שמריצה את אתר סיקור ממוקד.

היסטוריית עדכונים

בספטמבר 2007, מתוך כוונה להתמקד במחקר, הפך סיקור ממוקד מאתר אקטואליה המסקר מגוון רחב של נושאים לירחון ליחסים בינלאומיים, המוקדש ברובו לסיקור אירועים הנוגעים בצורה כזו או אחרת לתיאורית המלחמה הקרה השנייה.

בספטמבר 2010, פורסם לראשונה “מדד סיקור ממוקד”, כלי מחקר ייחודי המאפשר לזהות את מקומה של כל מדינה במאבק הדו-גושי החדש, באמצעות שקלול תבחינים אובייקטיביים הנוגעים לשיטת המשטר, בריתות פוליטיות, כלכליות וצבאיות, לצד תבחינים סובייקטיביים דוגמת הערכת צוות האתר את נטיית השלטון הנוכחי בכל מדינה. המדד מפורסם בכל שנה בגיליון ספטמבר.

באפריל 2014, זכה האתר לעיצוב חדש, ששם דגש על הנגשת התכנים ונתן ביטוי מתאים להצגת המלחמה הקרה השנייה בלב הפעילות של האתר.