דבר העורך

חילופי משמרות

יובל בוסתן, אלון לוין


ארה”ב, מעצמה במשבר ובנסיגה, יכולה להתבונן בעיניים כלות לנוכח עלייתם של כוחות חדשים. הסינים כבר נושפים בעורפם בתור הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, אולם זו מתקרבת לקצה היכולת שלה, עם גידול דרמטי באוכלוסייה העירונית ובעוד עשור או קצת יותר תתחיל לחוות ירידה בכמות התושבים והזדקנות מהירה של האוכלוסייה.

הודו לעומתה נהנית מחברה צעירה ותוססת, בעלת שיעור מהנדסים ומפתחים גדל והולך, והיא שולחת זרועות כלכליות לכל קצוות תבל. לא מעט שנים אנו שומעים שהודו היא הדבר הבא, ונראה כי לאחרונה ניתן לראות כיצד ההודים מתאימים את יעדי המדיניות שלהם לאלו הראויים למעצמה.

בעוד הודו צומחת, ארה”ב נסוגה לתוך עצמה. הוואקום אותו מתעתדת מעצמת העל היחידה להותיר במזרח התיכון מתמלא לו לאט לאט, בעוד הכוחות השונים מבקשים לעצב לעצמם מדיניות חדשה לאזור במציאות שבה האמריקנים כבר לא יהיו כינור ראשון.

אחת השחקניות החשובות היא רוסיה, המתאוששת לה לאחר המשבר הפיננסי הקשה. עלייה חדה של מחיר הנפט בחודשים האחרונים כבר החזירה צבע ללחיי הרוסים, וכעת הם נאבקים על האינטרסים האסטרטגיים שלהם בלוב, באיראן ובסוריה, שם נלחם אסד על הישרדותו, בניסיון למנוע את גלישת המהומות לרחובות דמשק וחאלב.

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים