דבר העורך

מתחת לאף

יובל בוסתן, אלון לוין


כשיישבו בבית הלבן לסכם את שנת 2014, אירועים דוגמת המשבר באוקראינה והמאבק בדאע”ש יופיעו בראש הרשימה, לצד החשש התמידי ממשבר כלכלי מתקרב. אלא שבזמן שבוושינגטון עסוקים במשברים האלו, הרי שבבייג’ינג, במוסקבה ובניו דלהי שועטים קדימה בייצור אלטרנטיבה לדומיננטיות האמריקנית, כל מעצמה מהאינטרס שלה.

הנה רק כמה מהדברים שהספיקו סין ורוסיה לעשות בחודשים האחרונים: עסקת גז ב-400 מיליארד דולר, הקמת מוסדות מתחרים לבנק העולמי ולקרן המטבע העולמית בהשקעה כוללת של 200 מיליארד דולר, שת”פ תקדימי במערכת ניווט לווינית ושיתוף פעולה לפיתוח מטוס נוסעים שיתחרה בבואינג ובאירבאס. כל זאת, בזמן שחלק גדול מהעסקאות מתבצע במטבעות המקומיים ולא בדולר אמריקני. הודו במקביל, הטילה פצצה שמעמידה בספק את עתידו של ארגון הסחר העולמי, והכריזה רשמית על כוונה להצטרף לארגון לשיתוף פעולה של שנחאי.

בגיליון זה, נסקור בהרחבה את התפתחויות אלו ומשמעותן על מאזן הכוחות הגיאופוליטי. אמנם רק בשנים הבאות נחוש כולנו את ההשפעה האמיתית של אירועי החודשים האחרונים, אך דבר אחד כבר ניתן להגיד בבירור כבר עכשיו – כל יום שעובר, וארה”ב מוסיפה להתמקד במשבר הבלתי פתיר באוקראינה ובמלחמה בלתי נגמרת בארגון טרור קיצוני, מדרדר את מעמדה מול המעצמות המתחזקות באסיה.

השנה זו השנה החמישית שאנו מפרסמים את “מדד סיקור ממוקד”, כלי ניתוחי ייחודי שפיתחנו למדידת מאזן הכוחות הגיאו-פוליטי במערכת שאותה אנו מכנים המלחמה הקרה השנייה. בדו”ח השנתי שלנו אנו מציגים באמצעות אינדיקטורים מדידים את השפעתם של האירועים הבולטים ב-12 החודשים האחרונים. בין ההתפתחויות הבולטות בשנה החולפת ניתן להזכיר את יציאתה של מצרים ממועדון “בנות הברית של הגוש הדמוקרטי”,

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים