דבר העורך

מתחילים עשור חדש

יובל בוסתן, אלון לוין


העשור הראשון של המאה ה-21 מאחורינו, עשור המגלם בתוכו שורה ארוכה של אירועים דרמטיים. פיגועי הטרור ב-11 בספטמבר, הובילו את האמריקנים להכריז על מלחמה עולמית בטרור. המלחמות באפגניסטן ובעיראק, הלחץ על פרויקט הגרעין בלוב, התמיכה במאבקים איזוריים בטרור כגון בישראל, בסומליה, בפקיסטן ועוד, ביקשו לייצר מציאות חדשה. לקראת סוף העשור, נראה כי המזרח התיכון לא הפך להיות מקום בטוח יותר. אדרבא, כיום ברור כי האיום שהיווה משטרו של סדאם חוסיין היה מינורי בהשוואה לעלייתה של איראן כמעצמה איזורית, בעלת מהלכים בכל מדינות המזרח התיכון.

הלחץ על האיראנים החל מאמצע העשור, לא הצליח לשכנע את המשטר האיראני להפסיק את פרויקט הגרעין שלו, אולם עם התגברות גלי המחאה בקרב הציבור באיראן, דומה כי רק מלחמה או שינוי המשטר יצליחו להשיב את היציבות באיראן.

ההצלחה היחסית של האמריקנים באפגניסטן ובעיראק, לאחר שנים רבות של כישלונות, גורמת לאנשי הטרור העולמי לחפש לעצמם בית חדש. סומליה וכעת גם תימן, נחשבות ליעד נוח בשל העובדה כי הממשלה במדינות אלה אינה מצליחה להטיל את מרותה על כל חלקי הארץ.

בעשור זה התבהרה המערכת העולמית החדשה כמערכת דו-גושית – גוש המדינות הדמוקרטיות בהובלת ארה”ב ואירופה ומנגד גוש המדינות הריכוזיות בהובלת סין ורוסיה. אתר סיקור ממוקד עוסק מאז הקמתו בסוף 2005 בניתוח ההתרחשויות הנובעות ממבנה המערכת העולמית כיום. לקראת העשור הקרוב, נראה כי רף האלימות רק יתגבר. לצד המלחמות באפגניסטן ובעיראק, גם המצב בסודן, בצפון אפריקה, בתימן, במפרץ הפרסי ובמקומות רבים אחרים, נמצא מרחק ניצוץ אחד מהתלקחות מוחלטת. המלחמה העולמית בטרור אינה קרובה לסיום, כפי שהאמין הנשיא אובאמה, אך להבדיל משנותיה הראשונות, ברור כי כיום היא מטרידה את העולם המוסלמי הרבה יותר מכפי שהיא מטרידה את העולם המערבי.

בסיקור ממוקד, בהמשך לתהליך השדרוג שעובר האתר בחודשים האחרונים, שודרג אופן הצגת המאמרים באתר. תשומת ליבכם לשילובו של מנגנון תגובות חדש בדפי המאמרים. טקבקו להנאתכם.


מאמרים נוספים