דבר העורך

משהו חדש מתחיל

יובל בוסתן, אלון לוין


שנתיים בלבד לקחו לנשיא סין, שי ג׳ינפינג, לחולל שינוי מהותי במדיניות החוץ הסינית. למדיניות הסינית, שהתבססה על הסכמים בילאטרליים ופעילות בתוך מוסדות קיימים, הוסיף הנשיא החדש קו של יצירת מוסדות חדשים. השימוש במוסדות על מנת לחזק מעמד של מדינה כלשהי באזור או בנושא מסוים אינו חדש, אלא שבמקרה הסיני מדובר במעצמה שעושה שימוש במוסדות. בכך, היא מכינה את התשתית למערכת חליפית, שלא לומר מתחרה, למערכת האמריקנית.

באזורנו, ממשיכה סערת האביב הערבי – בסוריה, הלחימה מחריפה ונראה כאילו עומדת לעבור שלב, בלבנון ובירדן מביטים בחשש וגם ברשות הפלשתינית ידעו ימים יפים יותר. סקירה של מאזן הכוחות, בכל חזית בנפרד ובכולן גם יחד, מציירת עבור ישראל תמונה חיובית ממה שניתן להעריך במבט ראשון.

בטורקיה, התנפצו חלומותיו של ארדואן על חופי המציאות – לאחר שנבחר לנשיא בבחירות ישירות בשנה שעברה, תכנן לזכות ברוב חוקתי בפרלמנט ולהשלים את שינוי החוקה הדרושים. אלא שהטורקים חשבו אחרת – ארדואן עדיין מחזיק ברוב אך יתקשה להקים קואליציה יציבה בעוד הכורדים חוגגים כניסה היסטורית לפרלמנט. ברקע, התעצמות הלחימה בסוריה שבוודאי לא מוסיפה ליציבות.

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים