דבר העורך

זמן לשנות

יובל בוסתן, אלון לוין


מה לא נאמר על דונלד טראמפ עדיין? הוא גס רוח, מפשט יתר על המידה כל דבר, אובססיבי במטרתו למחוק כל זכר למדיניות אובמה ומפריז או ממעיט בחשיבות נושאים מהותיים כרצונו. שנה וחצי לתוך נשיאותו, וכבר ניתן לשרטט את קווי המדיניות שלו להמשך. האם יצליח במאמציו? ומה ישאיר אחריו ליורשו?

אחד האנשים שסובל מנחת זרועו של טראמפ הוא נשיא טורקיה ארדואן. סנקציות אמריקאיות חריפות דחפו את הלירה הטורקית לשפל של כל הזמנים מול הדולר, ומציבות את הכלכלה הטורקית על פי תהום. הנשיא הטורקי הגאה לא מתכוון להתקפל בפני הכתיבים האמריקאים, ועשוי במקום זאת לנתק באופן סופי את הקשרים עם וושינגטון ולפנות באופן מוחלט למוסקבה. מה תהיינה השלכות של מהלך כזה?

מדינה אחת שנהנית מטראמפ היא סעודיה, שנתפסת כאחת המדינות החשובות באזור בעיני הנשיא האמריקאי. העדנה ביחסים מסייעת לממלכה הערבית, שעוברת שינוי בקנה מידה היסטורי ונערכת לחילופי דורות בשלטון במקביל לסכסוך המתמשך עם איראן. מי שעשויה להרוויח מהסיטואציה היא דווקא ישראל.

לבסוף, דו”ח מיוחד של פרידום האוס מעלה כי החופש באינטרנט נמצא בירידה זו השנה השביעית ברציפות. ממשלות הפכו את השבתת האינטרנט לכלי לגיטימי בניסיונות השפעה על דעת קהל, ומנגד ספקיות הטכנולוגיה ופייסבוק בראשן מפעילות שיטות משלהן לקדם ולהצניע תכנים לפי האינטרסים שלהן. כך או אחרת, הפיקוח ההדוק הופך את המרחב המקוון לחופשי הרבה פחות מבעבר. מה תהיינה ההשלכות לכך?

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים