דבר העורך

נפט במערב, טרור במזרח

יובל בוסתן, אלון לוין


תהליכים רבים ומרתקים מתחוללים באפריקה בשנים האחרונות. החדירה הסינית, הטרור והפיראטיות בקרן אפריקה, ההתפתחות של האיחוד האפריקני לכדי גוף אפקטיבי, דמוקרטיות חדשות ועוד. תהליך נוסף הוא גילויי הנפט הנרחבים במערב היבשת, המצביעים על כך שלכמה מדינות ניתנת האפשרות לשנות את המציאות הכלכלית-חברתית שלהן מהקצה לקצה.

היטיב לתאר זאת איידן היבי, אחד ממנהלי חברת טולואו (TULLOW), שמצאה שדה נפט בגאנה – “גאנה ברת מזל, שהנפט התגלה כעת ולא לפני 30 שנה. רוב התמלוגים יגיעו בסופו של דבר לעם”, רמז לניצול העבר באפריקה, אשר מתחיל להשתנות. למדינות כמו גאנה, אם יצליחו למגר את השחיתות ולשמר מנהל תקין, צפוי עתיד מזהיר לא פחות מהזינוק שחוו מדינות המפרץ הפרסי.

נושא מרכזי נוסף המכה גלים בימים אלו, הוא השפעתו של המשבר הכלכלי על הנהגות שתיים מהנפגעות הגדולות ממנו – מנהיגות הגוש הריכוזי, סין ורוסיה.

בגיליון החודש בחרנו לסקר גם שתי זירות נוספות – אמריקה הלטינית וחצי האי הקוריאני. בראשונה, שהייתה עד לא מכבר החצר האחורית הבלתי חדירה של ארה”ב, מרחיבה סין במהירות את היקף פעילותה ונראה כי בתוך פחות מעשור היא תהווה איום ממשי על הדומיננטיות של וושינגטון באזור. בצפון קוריאה, כך נראה, בוצעו הניסוי הגרעיני ושיגורי הטילים האחרונים לצורך הידוק השורות בממשל הקומוניסטי, לקראת חילופי שלטון קרובים.

קריאה מהנה.


מאמרים נוספים