דבר העורך

סופה של הברית האסטרטגית

יובל בוסתן, אלון לוין


עלייתה לשלטון של מפלגת הפיתוח והצדק האסלאמית בטורקיה ב-2002, החלה תהליך איטי של כרסום בברית האסטרטגית ההדוקה בין ישראל וטורקיה. במבצע עופרת יצוקה נראה היה כי יחסי שתי המדינות הגיעו לנקודת האל-חזור. טורקיה, המעוניינת להפוך למעצמה איזורית, הפסיקה לראות ביחסיה עם ישראל חשיבות אסטרטגית כפי שהיה בעבר. הטורקים מבקשים להתקרב לעולם הערבי, ובעיקר למדינות רדיקליות דוגמת איראן וסוריה.

לעומת הכתף הקרה שמעניקה לנו טורקיה, נראה לכאורה כי ספרד תחת הנהגתו של ראש הממשלה ספאטרו מעוניינת דווקא להתקרב לישראל. ספאטרו, המתמודד עם בעיות קשות בבית ומביט בעיניים כלות בהיחלשות התמיכה הציבורית בו, מעוניין ליטול חלק מרכזי בפתרון הסכסוך במזרח התיכון כדרך לשפר את מעמדו.

באפריקה, יבשת למודת מלחמות קשות ישנם מספר מוקדים נפיצים. בצפון אפריקה, מתנהל מירוץ חימוש בין אלג’יריה למרוקו שמאיים להתפרץ לכדי מלחמה בין המדינות. בסודן, הסכם השלום השברירי מ-2005 עומד בפני קריסה, ונראה כי דבר לא ימנע זאת. בשני המקרים מעורבות מדינות רבות מאחורי הקלעים כגון המעצמות הגדולות וכן מדינות כאיראן ולוב אשר מלהיטות את היצרים מתוך אינטרסים שלהן.

בחודש הבא, תמלאנה 4 שנים להקמתו של סיקור ממוקד. לציון המאורע, נציג עיצוב חדש ונשדרג את אופן הצגת המידע באתר. יש למה לצפות.

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים