דבר העורך

ללא שינוי

יובל בוסתן, אלון לוין


תמיכתן של מדינות דרום אמריקניות בעצמאות פלשתינית עתידית, התפרשה בציבוריות הישראלית כפגיעה במעמדה של ישראל. אולם ההצהרות של ארגנטינה, ברזיל, בוליביה ומדינות אחרות בדבר תמיכתן במדינה פלשתינית שתוכרז באופן חד צדדי, סותר את תפיסתן לגבי אחדות טריטוריאלית, הכרזת עצמאות חד צדדית ועוד, כפי שבאה לידי ביטוי בהזדמנויות שונות ועל כן נראה כי אין בהן כדי לשנות במשהו את המצב באזורנו.

אתר ויקיליקס שהצהיר בקול חגיגי כי הוא עומד לחשוף רבע מיליון מסמכים סודיים עמוסים בפרטים על המתרחש בעולם, התגלה במהרה כמי שפרסם בעיקר חומר “צהוב”. אולם בתוך ערימות המלל והרכילות, התגלה גם מידע רלוונטי – מדינות ערב מעוניינות בתקיפת איראן הרבה יותר מאשר הן רוצות בעצמאות פלשתינית. כפי שניתחנו באפריל 2009 במאמר “איראן שולחת זרועות” ובמאמרי המשך, האיום האיראני הוא ובראש וברא/ונה על מדינות ערב ולא על ישראל, הנהנית מהרתעה אפקטיבית מול פרויקט הגרעין האיראני.

הטעות בהבנת העולם הערבי רשומה לא מעט על שמו של הנשיא האמריקני ברק אובאמה שנמצא כעת בחלקה השני של הקדנציה שלו, ונראה כי הוא מבקש לבצע שינויים רבים בתפיסות שאפיינו את ראשית הקדנציה שלו, כדי להביא הישגים לפני הבחירות הכלליות בדצמבר 2012.

לבסוף, בעוד עיני העולם נשואות למשאל העם הצפוי בסודן ובחשש ממלחמת אזרחים נוספת, נראה כי דווקא חוף השנהב תספק כותרות של מלחמה, לאחר שהנשיא המכהן גבאגבו מסרב לפנות את כסאו.

אתר סיקור ממוקד ציין החודש 5 שנים של פעילות. אנו מתכננים שדרוג של האתר בקרוב וקיטלוג של מאגר המאמרים הקיים. בשטף המשימות, פורסמו הגיליונות האחרונים בעיכוב קל. אנו עושים מאמץ לשוב לשגרה ולפרסם את הגיליונות בזמנם.

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים