דבר העורך

יורדים מהגדר

יובל בוסתן, אלון לוין


סיום המלחמה בעיראק ובאפגניסטן, עמד במרכז הקמפיין לנשיאות של ברק אובאמה. בעיראק מתבצעת העברה מסודרת של סמכויות ביטחוניות מהכוחות האמריקנים לכוחות עיראקיים, וכעת מבקש אובאמה לתגבר פעם נוספת את מצבת הכוחות באפגניסטן, כדי להגיע להכרעה במלחמה, תנאי בסיסי לתחילת הנסיגה של כוחות נאט”ו. הצלחה או כישלון במהלכים אלה, ישפיעו רבות על מצבו של הנשיא שבינתיים נחלש בהתמדה בסקרים, ומצטייר כיום בתקשורת האמריקנית כמי שמוצלח בנאומים ובתוכניות, אך חלש בצד הביצועי.

ירדן היא אחת המדינות שיושפעו מההצלחה או הכישלון האמריקני בעיראק. נסיגה לא מוצלחת של האמריקנים, בטרם יצליחו העיראקים לשמר יציבות ביטחונית במדינה, עשויה לגרום לזרם נוסף של פליטים לירדן ואולי אף לחדירה איראנית לעיראק, שני תהליכים המהווים איום על הביטחון הירדני.

בשוויץ התקבל תיקון החוקה, האוסר על בניית צריחים למסגדים. התיקון התקבל במשאל עם וברוב משכנע, חרף ההתנגדות של הממשלה והפרלמנט השוויצרים, כמו גם התנגדות של ארגוני זכויות אדם, הסבורים כי מדובר בתיקון הנוגד את רוח החוקה ואת הרוח השוויצרית. ההחלטה הזאת מרחיבה את הקרע ביחסי שוויץ עם העולם המוסלמי, וכעת מנסים השוויצרים כיצד להתמודד עם המציאות החדשה.

לבסוף, הפיליפינים. המדינה בה השחיתות האלקטוראלית הייתה למשל ושנינה, מוצאת עצמה במערבולת פוליטית קשה מכפי שחוותה במשך שנים. טבח אכזרי שבוצע על ידי מושל מקומי כנגד משפחתו של מי שביקש להתמודד עימו, עשוי להפוך לקו פרשת המים מבחינה פוליטית במדינה ולהוביל לשינוי עמוק בשיטה הפוליטית במדינה, המבוססת על משפחות-מיליציות מקומיות.

אתר סיקור ממוקד מציין בימים אלה ארבע שנות פעילות. בחודש הקרוב יעבור האתר שורה של שדרוגים, שמטרתם כפולה: איגוד כל התכנים באתר תחת תריסר תחומים, באופן שיקל על אלו המבקשים לחקור לעומק תחום מסוים, וגיוון התכנים המתפרסמים בין הגיליונות, באמצעות שילוב דיווחים חדשותיים ונאומים בולטים במקומות המתאימים.

ברצוננו להודות לכל מי שמלווה אותנו בשנים אלה, ומעיר הערות מועילות על התכנים ועל פעילות האתר.


מאמרים נוספים