דבר העורך

רוחו של קדאפי

יובל בוסתן, אלון לוין


הפלת משטרו של מועמר קדאפי בלוב יצרה מערבולות רבות שהובילו לשתי מלחמות בחודשים האחרונים, בשל זליגת נשק רב ממחסני המשטר שהופל. החימוש בעזה הוביל למבצע עמוד ענן, והנשק שזרם לידי הטוארג בסהרה, הוביל למרד במאלי ולהשתלטות על צפון המדינה. אולם המרד של הטוארג “נחטף” על ידי ארגונים אסלאמיסטים קיצוניים ודרש התערבות זרה כדי לעצור את ההתדרדרות הביטחונית.

כדי לבצע מהלך שכזה, נזקקה צרפת, כמי שהובילה את ההתקפה נגד האסלאמיסטים, להסכמתה של אלג’יריה, המעצמה הצבאית האזורית. אלג’יריה, שנהגה זמן רב לתמוך בארגונים שונים ובהם הטוארג, הבינה כי הדבר עשוי להפוך לבומרנג כשפיגוע טרור קטלני במתקן גז שבשטחה, הותקף ועשרות בני אדם נהרגו.

שנת 2012 נותרה מאחורינו ועדיין עוסקים בסיכומים השונים. אישים רבים עשו את 2012 למה שהיא – האמיר הקטארי שהצליח להפוך את ארצו הננסית למעצמה אזורית; מוחמד מורסי, הנשיא המצרי הראשון מהאחים המוסלמים; נשיא רוסיה החדש-ישן פוטין בקאמבק צפוי מראש; מנהיגי ארה”ב וסין שמתמודדים עם אתגרים כלכליים מבית ועוד.

את אירועי השנה אנחנו מסכמים זו הפעם השנייה באמצעות אימות התחזיות שלנו מול ההתרחשות בפועל. את מידת ההצלחה או אי ההצלחה, תקבעו אתם, הקוראים.

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים