דבר העורך

מתחילים שנה רביעית לירחון

יובל בוסתן, אלון לוין


בדצמבר 2005, לפני כמעט חמש שנים, עלה לאוויר אתר סיקור ממוקד, אז, במתכונת של אתר אקטואליה ששם לו למטרה לכוון את הזרקור לאזורים שנשארים אפלים פעמים רבות על ידי אמצעי התקשורת הגדולים. זמן קצר לאחר שעלה האתר לאוויר, התחלנו בפרסום סדרה של מאמרים שיצקו את יסודות התיאוריה אותה אנו מכנים “המלחמה הקרה השנייה”.

תיאוריה זו, למקרה שזה הביקור הראשון שלכם באתר (ואם כן: איפה הייתם עד עכשיו?!), משרטטת את קווי המסגרת של המערכת הגיאו-פוליטית הנוכחית. הטענה המרכזית שלנו היא כי מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר לא נתנה את האות למלחמת העולם השלישית כפי שטענו רבים, אלא דווקא החלה בתהליך שהוביל ליצירתה של מלחמה קרה חדשה.

מצד אחד ניצבו ארה”ב ובנות בריתה שיצאו להפיץ את הדמוקרטיה בעולם (להלן “הגוש הדמוקרטי”), ומן העבר השני התייצבו שני מחנות שהיו לאחד נוכח האיום שראו במהלך שהובילה ארה”ב: מצד אחד ניצבו אלו שהיוו יעד ישיר ללחץ ולהתקפות מערביות, ומצד שני ניצבו אלו שהתנגדו לאורך השנים לניסיונות המערב להכתיב מדיניות למדינות אחרות ומצאו עצמן במגננה (להלן “הגוש הריכוזי”).

בספטמבר 2007, מתוך רצון להעמיק בניתוח יחסי הכוחות במערכת הגיאו-פוליטית, השקנו את סיקור ממוקד בפורמט חדש – ירחון מקוון בתחום היחסים הבינלאומיים. מאז, סיקרנו אירועים, מגמות והתפתחויות פוליטיות בחמש יבשות; הצלחנו להצביע זמן רב מראש על מלחמות שבפתח דוגמת הפלישה האתיופית לסומליה ב-2006 והמלחמה הרוסית בגיאורגיה ב-2008; היינו הראשונים להצביע על תוכניותיו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להקים קרטל גז טבעי ועל פעילותו של נשיא ונצואלה צ’אבז להקים “ציר לטיני” אנטי-אמריקני.

הגיליון הנוכחי הוא הראשון בשנה הרביעית של הירחון. הזדמנות מצוינת לעשות הפסקה מהסיקור השוטף ולנסות לבחון את אירועי השנים האחרונות בפרספקטיבה של זמן – האם המערכת הגיאו-פוליטית מוסיפה להתקיים לפי קווי המתאר שהתווינו לפני חמש שנים? לאילו מהאירועים שהתרחשו בשנים האחרונות ההשפעה הגדולה ביותר על הזירה העולמית? מהן המגמות הצפויות בשנים הקרובות לאור ההתפתחויות?

במרכז הגיליון אנו מפרסמים את מדד סיקור ממוקד 2010, דו”ח המציג לראשונה את הבסיס התיאורטי לקביעת הנטייה הגושית של כל מדינה במלחמה הקרה השנייה. האינדקס הוא ייחודי מסוגו ומשקלל חמישה גורמים מרכזיים – נטייה לדמוקרטיה, בריתות פוליטיות, בריתות צבאיות, בריתות כלכליות ונטיית השלטון הנוכחי. אנו מתעתדים לפרסם אינדקס מעודכן מדי שנה בחודש ספטמבר, ולהרחיבו בעתיד.

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים