דבר העורך

מקלחת קרה בבית הלבן

יובל בוסתן, אלון לוין


ספק אם ברק אובאמה בעצמו, כשנאם בפני מאות אלפים ברחבי ארה”ב במהלך מסע הבחירות שלו, האמין כי השנתיים הראשונות שלו בבית הלבן יהיו כל כך קשות. אמריקה עוד הייתה באופוריה חודשים רבים לאחר ניצחונו של הסנאטור הצעיר והכאריזמטי, האפרו-אמריקני הראשון שזוכה להגיע למשרה הפוליטית הרמה ביותר.

בחירות האמצע מאיימות להעלים את היתרון הגדול של הדמוקרטים בקונגרס ולעשות לאובאמה חיים קשים. החדשות הטובות? זה מה שבדרך כלל קורה לנשיא בקדנציה ראשונה. הנשיא ה-44 של ארה”ב יצטרך כעת להפשיל שרוולים ולהתמודד עם קונגרס לעומתי שידרוש ממנו לוותר על כמה מעקרונותיו לשם הישרדותו הפוליטית.

שנתיים חלפו מאז נבחר ומרבית “הנקודות החמות” אליהן הוא נדרש ברחבי העולם עדיין שם – הגרעין האיראני והצפון קוריאני, המלחמה המחריפה באפגניסטן ובפקיסטן והסכסוך במזרח התיכון. אל כל אלו יצטרך עכשיו אובאמה לגשת בידיעה כי כשל בניסיונו הראשון ועליו לגבש דרך פעולה חלופית.

אל הסכסוכים הידועים מצטרפות שתי זירות אליהן יידרש אובאמה במחצית השנייה של כהונתו – הקוטב הצפוני, שם עומד להתחמם המאבק סביב תביעות הבעלות על האזור ואוצרות הטבע הטמונים בו, ובמועצת הביטחון, שם נראה כי לאמריקנים צפויים מאבקים דיפלומטיים עם מספר גדל של מדינות התומכות בקו הרוסי-סיני, וביניהן דרום אפריקה שחוזרת למועצת הביטחון לאחר היעדרות קצרה.

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים