דבר העורך

ניצחון צפוי מראש

יובל בוסתן, אלון לוין


הבחירות לכנסת ה-19 ייערכו 4 שנים לאחר הבחירות הקודמות, הכהונה הארוכה ביותר שידעה הכנסת מאז 1996. לראשונה מאז סוף שנות ה-80, צפוי ראש ממשלה מאותה מפלגה לנצח פעם שנייה ברציפות. נתניהו, שלא רצה לסמוך על המזל, ביצע מהלך של איחוד עם ישראל ביתנו כדי להבטיח את הניצחון.

מימינו עולה מטאור חדש בשמי הפוליטיקה הישראלית, נפתלי בנט, שהפיח חיים חדשים במפלגת הבית היהודי ועוד להכפיל את ייצוג הציבו הדתי-לאומי בכנסת הקרובה. בצד השני של המפה המגמה היא דווקא של פיצול – במרחב שהותירה מפלגת קדימה נכנסו שתי מפלגות חדשות, התנועה בראשות ציפי לבני ויש עתיד בראשות יאיר לפיד שיחד עם מפלגת העבודה יתקשו לשמש אופוזיציה יעילה לנתניהו.

הבחירות נערכות בעיצומו של תהליך מעניין בחברה הישראלית, חילופי דורות, לראשונה מאז 1996, תהליך שיתגבר לתוך העשור ואמור לבוא לידי ביטוי בבחירות לכנסת ה-20. מי שינצח בבחירות האלה יצטרך בין היתר גם להתכונן להתמודדות אפשרית בקיץ עם ארגון החיזבאללה, לאור ההתפתחויות הפוליטיות והביטחוניות הצפויות בלבנון בשנה הקרובה, ובכפוף להשלכות הנעשה בסוריה על ארץ הארזים.

הרחק מכאן, בדרום האוקיאנוס האטלנטי, מתעורר לו שוב הוויכוח הישן על הבעלות על איי פוקלנד. נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר קוראת לבריטים לעזוב, ואילו רה”מ הבריטי דיוויד קמרון הביע את נכונותו לצאת למלחמה במידת הצורך על השליטה על קבוצת האיים. ארגנטינה, שלה אין אופציה צבאית, תנסה לעורר את דעת הקהל העולמית נגד הבריטים, לצד פעולות חשאיות, במירוץ על הפרס הגדול – מאגרי נפט עצומים שעדיין לא פותחו כראוי ועשויים לסייע בצורה דרמטית לכל אחת מהכלכלות.

קריאה נעימה.


מאמרים נוספים